Results, Highlights, Pics and Videos from Weekend Action 1/12

Plymouth State

Girls Results

  • Plymouth’s Tara Smoker wins Dash while Gilford Fraser sisters go 1-2 in the 300.
  • Coe-Brown’s Abigail O’Connor wins both the 3k and 600, while MV’s Emma York and Hollis/Brookline’s Amy Pattelena win the 1k and 1500.
  • Campbell’s Tori Allen wins the High Hurdles and High Jump, places second in Long Jump, while teamamte Ava Houle wins Long Jump
  • Coe-Brown wins by just 4.5 points over Gilford.

Boys Results

  • Hollis/BrooklineFreshman Michael Curtin wins Dash while his teammate Chase Adams wins the Hurdles
  • Campbell’s Tyler St. Onge wins 300 edging MV’s seth Baylus who also placed second in the Dash.
  • Pembroke’s James Dupuis wins the High Jump while Hollis/Brooklines JJ Kennedy pops a 20’+ Long Jump to win.
  • Winnisquam’s Riley Mann and Dylan Robert take the 1k and 1500 respetively while Con-Val’s August Kotula outduels Coe-Brown’s Logan Mihelich in the 3k.
  • Campbell’s Joshua Hoffman wins shot put
  • Coe-Brown wins meet by only 3 points over Hollis/Brookline

 


UNH

PICS

Morning Session

Girls Results

  • Salem’s Katya Rojco wins High Hurdles and Long Jump
  • Portsmouth’s Maddie Ricard wins Dash while teammate Julia Korowski wins 300
  • Milford’s teammates Abbey Halloran and Marissa Sage win 1k and 1500
  • Portsmouth’s Angela Hagstrom outleans Milford’s Lori DeMambro in the 3k
  • Portsmouth wins easily amassing 103 points

Boys Results

  • Salem’s Mark Caswell and Riley Mulvey go 1-2 in the Dash
  • Their teammate Owen Gormley wins shot with a 46’10.75 toss
  • Portsmouth’s Andrew Kelly wins High Jump clearing 6’2″
  • Merrimack’s Dylan Heiser wins Hurdles
  • Conant teammates Ethan Vitello and Matthew Bernier win the 600 and 1500 respectively while Mascenic’s Landen Vaillancourt takes the 3k in 9:23.96
  • Portsmouth wins easily accumulating 97 points

Afternoon Session

Girls Results

  • Epping’s Belle Snyder outleans Alvirne’s Adrienne Mckoy-Sophos in the Dash and also wins the Hurdles, but Mckoy-Sophos comes back to win the 300 meters.
  • Bishop Brady’s Abigail Shagena wins the 600 meters while Alvirne’s Paige Bourdreau wins the 1500.
  • Bow teammates Emily Kiah and Maya Brochu win the 1k and 3k respectively.
  • Alvirne’s Molly O’Donnell wins both jumps
  • Alvirne wins meet with 59 points

Boys Results

  • Spaulding’s Sutton brothers go 1-2 in the Dash. Adrian also wins the High Hurdles.
  •  Bow’s Benjamin Neff wins both the 1k and 1500.
  • Alvirne teammates Davante Mckoy-Sophes and Paul Balletto win the 300 and 600 respectively.
  • Spaulding’s Ryan Lane wins Long Jump cracking 20 feet
  • Alvirne wins meet with 78 points.

Leave a Reply

%d bloggers like this: